Церква Покрови Пресвятої Богородиці у місті Чорткові Тернопільської області

Дзвіниця біля Святопокровської церкви

У мальовничій долині Серету, ніби у долонях навколишніх пагорбів, красується старовинне українське містечко Чортків.
У старій частині міста в променях сонця виблискує золотом величних бань церква Святої Покрови.
Будувалась церква у 1903 – 1905 роках.
14 жовтня 1905 року, на свято Пресвятої Покрови, церкву було освячено і проведено Службу Божу.
З 1989 року настоятелем храму Святої Покрови є митрофорний протоієрей Михайло Левкович.
Історія та час стерли чимало сторінок минулого цього святого храму, але незаперечним є те, що в духовному житті українців церква незалежно від усіляких перепон і труднощів була та є Домом Слова Божого і молитви, які вказували всім на морально-етичні основи християнського життя. До молитви на Служби Божу закликає, лунаючи з дзвіниці, дзвін.
Дзвіницю біля церкви зведено у 1996 році.

Дзвіниця у місті Чорткові
Фонтан. Вигляд на дзвіницю

Протягом багатьох років майстри студії "Образ", під керівництвом художника монументаліста Ігоря Калюжного, поступово виготовляють і встановлюють мозаїчні панно.

Оздоблені мозаїкою фасади додають спорудам величі та краси.

Розп'яття Ісуса Христа

Так, проходячи повз дзвіницю, на мить зупиняє задумливий і благословляючий погляд Богородиці з мозаїчного образа на фронтоні дзвіниці.
Екстер’єр дзвіниці доповнюють мозаїчні зображення Першоверховних апостолів Петра і Павла, Святого Миколая, Архангелів Михаїла та Гавриїла. На дзвіниці встановлено скульптури святих Володимира і Ольги, зображення Всевидючого Божого Ока, яке ніби застерігає від гріха, заглядає у найпотаємніші закутки людських душ.

мозаїчний символ альфа
мозаїчне панно Біблійна книга

Не тільки сюжети відіграють роль у церковному мистецтві.
Світло, колір і вся система символів, що відображають конкретні знаки, образи. У реалізації прекрасного важливу роль відіграє колір, що модифікує світло. Особливий ефект при осягненні храмового дійства досягається саме за певного мінливого освітлення в «задіянні» світла/кольору ікон, розписів, мозаїк.

Символи, що водночас є знаками, образами, мають низку значень — залежно від контексту. Хоча в церковному мистецтві є певні відмінності (національні, пов'язані з епохою, конфесійні) та багатозначності, все ж символи існують з певною двоякою метою: одночасно виявити та заховати істину.

В минулі часи церковне мистецтво в яскравих візуальних та звукових образах служило необхідним і, часом, єдиним засобом пізнання Всесвіту та Абсолюту.

мозаїчний символ омега
мозаїчне панно Чаша
Церква Покрови Пресвятої Богородиці

Фасад головного входу церкви Святої Покрови оздоблений мозаїчними образами Спасителя і Діви Марії з немовлям на руках.

Зверху, на фронтоні, зображено нерукотворний Спас. На фоні небес летять Херувими.

Вхід до церкви обрамляють мозаїчні колони обвиті виноградною лозою, їх об’єднує арка з написом «В ім’я Отця і Сина і Святого Духа».

Мозаїчні церковні написи на фасаді церкви
Мозаїчний образ цілителя Пантелеймона

Споглядаючи на церкву зліва бачимо величний образ Великомученика цілителя Пантелеймона, біблійний сюжет «Ісус Христос на човні».
На стіні біля віконних арок образи засновників слов’янської писемності Кирила та Мефодія і Святителів Василя Великого та Івана Золотоустого.

Праворуч від головного входу – велична постать Великомучениці Варвари, біблійний сюжет «Ісус Христос веде учнів пшеничним полем».
На стіні біля віконних арок образи Св. Івана Хрестителя і Св. Великомученика Дмитрія Солунського та Св.Преп.Іова Ігум.Почаївського і Св.Преп.Феодосія Ігум.Печерського

Мозаїчний образ Великомучениці Варвари

На вівтарній стіні мозаїчний образ Бога Отця. Ліворуч та праворуч від нього – образи Святої Трійці.

Мозаїчний образ Бога Отця

Біля церкви Святої Покрови є капличка Божої Матері, яку майже 100 років тому було відкрито і освячено. Біля каплички відбувається освячення води.

Зліва від каплички Божої Матері викладено символічну гору Синай, на якій молився Мойсей, і де він отримав від Господа Бога Скрижалі із Заповідями.

Капличка Божої Матері
Панно Божої Матері над джерелом Всецариці

Влітку 2001 року неподалік від каплички Божої Матері забило нове джерельце.

Не покладаючи рук працювали парафіяни очищаючи джерело і зводячи споруду над ним.

11 серпня 2002 року відбулось Архієпископське освячення джерела Всецариці.

Незабаром стало видно, що в джерелі не просто чиста і смачна вода, а й цілюща.

Різдв'яна композиція

Праворуч від джерела Всецариці на фоні стародавньої фортеці милує око чудова Різдвяна композиція.

Справжнім витвором мистецтва є фонтан на території церкви Святої Покрови. Свята вода, що стікає гранітними східцями, нестримна, як весняна повінь, свідчить про наше духовне оновлення, що теж відбувається поступенево.

фонтан біля Святопокровської церкви

Неподалік фонтана розміщена простора купальня. Вона знаходиться просто неба, однак над нею є дах, а в середині відокремлені кабінки. До купальні ведуть сходи, викладені річковим каменем, а вода в ній постійно тече і в такий спосіб оновлюється. 

Вітраж над купальнею
 
 
Яндекс.Метрика
Make a Free Website with Yola.